Õhtuleht.ee: TÕETUND! Kas Eesti sporti tabavad „katastroofilised tagajärjed“? (Viljar Voog)

16.11.2021Meediakajastus

Täna ootab ees sportlaspoliitikute tõetund: kas nad hoiavad riigikogus parteiliini ja hääletavad tippspordi ilma rohkem kui kahest ja poole miljonist eurost või käituvad vastavalt lubadusele omade eest seista. Esimesel variandi tõeks osutumisel „oleks see katastroofiliste tagajärgedega kogu meie spordile,“ väidab Eesti Olümpiakomitee president Urmas Sõõrumaa.
Riigikogus läheb täna teisele lugemisele hasartmängumaksu seaduse muutmise eelnõu, millega (muuhulgas) kustutatakse seadusest spordile garanteeritud protsent maksulaekumisest. Lühemas perspektiivis jäetakse Eesti sport lähiaastatel nii ilma kokku 2,7 miljonist eurost ning pikemas seotakse tulevased medalivõidud poliitiliste otsustega.
EOK president Urmas Sõõrumaa üritas parlamendisaadikutele adresseeritud kirjas mõista anda, kui halva ideega tegu on: „Aastast 1997 on toimunud olümpiamängudeks ettevalmitusprojektide rahastamine hasartmängumaksu laekumiste arvelt. Eestis on olnud Euroopas ainulaadne süsteem, kus seaduse tasandil on sätestatud konkreetse laekumise konkreetne protsent tippspordi toetuseks. Selle ajaga on Eesti saanud üheksa olümpiavõitjat, kümneid maailma- ja Euroopa meistreid. See on tunnistus, et selline rahastamise süsteem toimib ja on edukas. See on siiani süsteem, mida püüavad järgida ja ellu rakendada paljud Euroopa riigid, võttes Eestist eeskuju.“
Sõõrumaa jätkas pöördumisega: „Head riigikogu liikmed, äsja lõppesid Tokyo olümpiamängud, kus meie vehklejad tulid olümpiavõitjateks ning pakkusid kogu meie rahvale unustamatuid emotsioone. Neid võite ei tule ilma igapäevaste raskete treeningute ja ohverdusteta. Nende hetkede taga on suur ja väsitav töö ning see vajab oluliselt suuremat toetust. Teile esitatud seadusemuudatusega võetakse see võimalus ning te määrate meie tippspordi väga raskesse seisu.“

Kindlus või ihnus?
Eelnõul on kaks külge: üks on hasartmängumaksu raha täielik lahti sidumine senini seaduses kirjas olnud sihtotstarvetest – välja arvatud kultuurkapitali raha, mille kallale ei julge poliitikud minna. See tähendab, et olümpiaettevalmistuseks mõeldud summa läheb edaspidi kultuuriministeeriumi üldisesse eelarvesse, kust see siis laiali jagatakse. Loodetavasti tagasi sporti.
Teiseks aga fikseeritakse järgmiseks neljaks aastaks senised hasartmängumaksu laekumistest jagatavad summad. Sõnaliselt üllal eesmärgil: et kui järgmine kriis peaks tabama ja maksuraha kokku kuivama, ei peaks toetust saavad projektid kannatama. Tegelikkus on aga see, et kuna majandus peaks lähiaastail kenasti kasvama, säästab valitsuskoalitsioon nii ainuüksi spordi pealt 2022. aastal üle 300 000 euro.
„Me arutasime teemat ka EOK täitevkomitees ja nentisin, et asju peaks vaatama sümbioosis. Ühelt poolt, tõsilugu, on olukord, kus sportlaste toetused ja stipendiumid pannakse sõltuma hasartmängumaksu laekumisest, mis on teatavas mõttes ebastabiilne – siin on tõetera sees, keegi ei saa selles vaielda,“ selgitas nii täitevkomitees kui ka Toompea lossi saalis istuv Sven Sester. „aga mina näeks seda pigem koosmõjus: et pannakse paika mingi põrand, millest allapoole ei saa summa langeda ja kui laekumine on parem, siis see annab võimaluse täiendavaks võimenduseks.“
Kui Õhtuleht suhtles kuu tagasi koalitsiooni kuuluva kahe endisest tippsportlasest poliitiku, Kristina Šmigun-Vähi ja Kaido Höövelsoniga, siis lubasid nood selle eest seista, et spordist raha vähemaks ei jää. Nüüd on neil teisel lugemisel võimalus oma häälega seda ka tõestada.

Raha teiste lubaduste katteks
„Eks seda ole ühel hetkel näha, kas need sõnad muutuvad ka tegudeks,“ sõnas Isamaa rahvasaadik Sester. Tema aga ennustas, et mingit üllatust ei sünni ja koalitsioon saab oma tahtmise: hasartmängumaksu summad jagatakse ümber, et täita teisi parteide lubadusi ja sportlased kannatavad.
Kõik kolm opositsioonierakonda esitasid seaduseelnõule muudatusettepanekuid, neist Isamaa konkreetselt spordi kohta käiva, kuid rahanduskomisjon neid ei toetanud. „Mida rohkem on spordisüsteemis sõltumatust, seda kergem on kõigile osapooltele. Paraku praegu tundub, et nii ei lähe,“ prognoosis Sester.
Olgu mainitud, et eelmisel nädalal tutvustas EOK uut tippspordibrändi Team Estonia, mille iga-aastane eelarve peaks olema 4-5 miljonit eurot. Praegu kehtivad poliitilised kokkulepped peaks sinna tulevikus raha regulaarselt juurde tooma, mis loodetavasti kompenseerib seadusemuudatusega tekkivad puudujäägid. See saab olema aga iga-aastase eelarveläbirääkimiste ja poliitilise tahte küsimus, mitte enam seadusesse kirja pandud kindlus.
„Kui samal ajal tehakse otsus, et me suurendame Team Estonia eelarvet 2-3 miljonit, siis sellises olukorras pole sel hasartmängumaksu prognoositava tulu kadumises mingit erilist suurt mõju, sest me saame minna süsteemselt edasi ja ressurss on olemas,“ selgitas kultuuriministeeriumi spordi asekantsler Tarvi Pürn. „See on iga aasta olnud riigieelarve strateegia planeerimise küsimus. Sel aastal Team Estonia raha juurde ei saanud. Järgmine aasta paneme sama taotluse uuesti sisse. Siis näeme jälle nelja-aastases perspektiivis, palju Team Estonia eelarve võiks kasvada.“