Õhtuleht: Kas Juhan Parts jääb Euroopa töökohast ilma?

11.11.2015Meediakajastus

Valitsus pidi täna kabinetiistungil arutama Juhan Partsi nimetamist Euroopa Kontrollikoja liikmeks, aga tõenäoliselt Estonian Airi juhtumi tõttu on asi edasi lükatud.

Väidetavalt olid Reformierakond ja IRL üsna üksmeelselt kokku leppinud, et uueks Eesti esindajaks Euroopa Kontrollikojas saab endine peaminister Juhan Parts (IRL), kellel on kogemusi majandus- ja kommunikatsiooniministrina ning riigikontrolörina. Partsi kandidatuuri uuele ametikohale on toetanud ka peaminister Taavi Rõivas.

Kuid tänasel kabinetiistungil arutlust enam plaanis ei ole. Võimalik, et just Estonian Airi kokkuvarisemise järel on ses asjas otsustamine edasi lükatud. Valitsuse kõneisiku Ave Tampere sõnul saab valitsus seda küsimust arutama hakata siis, kui rahandusminister on teinud oma ettepaneku.

Praegu ettepanekut tehtud ei ole, lisab ta. Ka Reformierakonna peasekretär Martin Kukk ütleb, et erakond kujundab seisukoha Euroopa Kontrollikoja kandidaadi suhtes alles siis, kui rahandusminister Sven Sester (IRL) on kandidaadi valitsusele esitanud.

Valitsuskoalitsiooni kolmas osaline ehk Sotsiaaldemokraatlik Erakond ei ole samuti Partsi kohta otsust teinud. Nemad on rääkinud ka oma kandidaadist.

“Sotsiaaldemokraatidele on teada, et IRL ja Reformierakond peavad Juhan Partsi sellele kohale parimaks kandidaadiks. Sellise meelekindluse tagamaade kohta tuleb küsida nende käest,” ütleb Sotsiaaldemokraatliku Erakonna fraktsiooni aseesimees Helmen Kütt.

“Sotsiaaldemokraatide seas on ridamisi tõsiseid kahtlejaid. Oleme tõesti teemat arutanud, kuid mingit otsust siiani langetatud ei ole.”

Opositsioonierakonnad on teada andnud, et Juhan Parts ei sobi Eesti esindajaks Euroopa Kontrollikotta.

“Parts ei sobi mitte kuidagi sellele ametikohale, sest tema varasemad väga kulukad äpardused ministrina välistavad selle. Olime sel seisukohal juba enne Estonian Airi kokkuvarisemist,” lausub Konservatiivse Rahvaerakonna fraktsiooni esimees Martin Helme.

Keskerakonna fraktsiooni esimehe Kadri Simsoni sõnul on Estonian Airi juhtumi valguses selge, et Juhan Parts ei sobi Eesti esindajaks Euroopa Kontrollikotta.

“Estonian Airi suuremad probleemid ning juhtimisvead said alguse just Juhan Partsi majandusministriks oleku ajal, kuid kahjuks ei ole endine minister pidanud kandma poliitilist vastutust,” sõnab Simson.

“Nüüd on valitsusel plaanis anda teadlikult Euroopa Komisjoni kehtestatud reegleid rikkunud Partsile Euroopa Kontrollikoja ametikoht, võimaldades tal seeläbi poliitikast pehmelt väljuda. Leiame, et Eesti esindaja kojas, mis on loodud reeglite kontrollimiseks, ei saa olla inimene, kes pole oma ministriaja jooksul reegleid täitnud.”

Parts on Eesti Päevalehele öelnud, et võib-olla väiksemaid asju oleks Estonian Airi päästa püüdes võinud teisiti teha, aga mingit olulist viga valitsus ega tema tollal ei teinud. “Haige ravimise ajal andsin maksimumi. Kõik inimesed andsid maksimumi,” ütleb ta.

“Ma saan aru poliitilisest vastutusest, aga arvan, et enne väga kõlavate seisukohtade võtmist tuleb asi läbi uurida.”

Eesti peaks esitama oma kandidaadi 18. novembriks.