Õhtuleht: Kas maksuamet võib saada õiguse autojuhti salaja jälgida? (Siim Randla)

29.01.2017Meediakajastus

Valitsus algatas maksukorralduse seaduse muudatuse, kus on muu hulgas sätted, mis annavad riigikogulaste hinnangul maksu- ja tolliametile õiguse autojuhti salaja jälgida – see on aga seadusevastane.

Eelnõu tekitas küsimuse, et lisatavad sätted võivad kaasa tuua maksumaksja põhiõiguste rikkumise ja ka vastuolu põhiseadusega: eelnõu seletuskirjas on muu hulgas öeldud, et seaduse eesmärgiga pole kooskõlas olukord, et vaatluse läbiviimise õigust just nagu pole olukorras, kus sõidukiroolis istub maksukohustuslase juhatuse liige ise, ütleb endine maksu- ja tolliameti juht, praegune riigikogulane Aivar Sõerd.  Sellest saab järeldada, et muudetakse regulatsiooni, mis puudutab sõidukite vaatlemist, lisas ta. Sõerdi sõnul tekkis küsimus, kuidas praktikas kogutakse tõendeid, kes parasjagu on sõidukiroolis, et see, mida nimetatakse vaatluseks, võib praktikas osutuda varjatud jälgimiseks.

Maksumenetluses lubatud vaatlusest on inimene teadlik, vastasel juhul on tegu varjatud jälgimisega, mis Sõerdi sõnul pole maksumenetluses lubatud. Maksumenetlust viiakse läbi haldusmenetluse korra kohaselt, jälitustegevus on võimalik vaid kriminaalmenetluse raames. Sõerd küsis eelnõu esimesel lugemisel rahandusminister Sven Sesterilt, kuidas praktikas ja haldusmenetluses toimub sõiduki vaatlemine. Sama küsimuse esitas ka riigikogulane Andres Ammas.

Selle probleemi tõttu on Sõerdi sõnul pöördunud rahanduskomisjoni poole ka maksumaksjate liit. Sester vastas: probleemi olemus on tegelikult selles, et kui vaadata seaduse teksti, tekib tõlgendamise küsimus. Ta ütles, et kui veelgi täpsemalt sätestada, et ei tekiks segadust kolmanda isiku mõistega, mis võib varem või hiljem hakata põhjustama kohtuvaidlusi ja siis võib-olla ka põhjendamatult röövima maksuhalduri aega ja raha.

Kas saab vaadelda liikuvat autot või seisvat autot – selleks, et hakata teatavaid vaatlusi läbi viima, peab olema enne mingi protsess algatatud, ütles ta. Kui riigikogulased küsimust kordasid, lubas Sester esitada kirjaliku vastuse. 27. jaanuari seisuga polnud seda tulnud.