Peaminister – kes eksitab avalikkust?

08.03.2021Arvamus
Peaminister – kes eksitab avalikkust?

Esmaspäeval kell 14.12 otsustas peaminister Kaja Kallas pärast mitu nädalat viivitamist anda Facebooki vahendusel Eesti inimestele teada, et tema peab nüüd vajalikuks kehtestada täiendavad piirangud koolidele, lasteaedadele, kaubandusele jm valdkondadele. Selles sotsiaalmeedia postituses ei olnud ühtegi sõna plaanitavate piirangute pikkusest ja rakendamise hetkest. Samal ajal ei olnud valitsuste ametlike kanalite kaudu saabunud ühtegi ametlikku teadaannet täiendavate piirangute kohta.

Rahvusringhäälingule kell 16 antud lühiintervjuust saime Kallase suu läbi teada, et valitsus koguneb erakorraliselt juba sama päeva õhtul, et arutada täiendavate piirangute kehtestamist. Ühtlasi ütles peaminister, et 1-4. klassi õpilased võiksid minna distantsõppele juba kolmapäevast. Hilisõhtusest uudistest võisime aga lugeda, et distantsõppele minnakse üle neljapäevast.

See juhtus ennekõike seetõttu, et valitsus on viimase kuu jooksul kaotanud kontrolli koroonaviiruse leviku üle ning peaminister soovis kriitika vältimiseks näidata, et ta tegutseb. Samal ajal tekkis sellega koos kommunikatiivne kaos. Eilne päev oli näide sellest, kuidas kriisiolukorras kommunikatsiooni korraldada ei tohiks. Mõne tunni jooksul anti ebamääraseid ja muutlikke signaale, mis külvasid ühiskonnas asjatut segadust. Kui me soovime, et ühiskond mõistaks piiranguid ühtemoodi ja ettevõtetel ning erinevatel ametiasutustel oleks kindlustunne, siis ei saa valitsuse sõnumid märkimisväärselt muutuda mõne tunni jooksul.

Eriti murelikuks peaks aga igaüht tegema tänane uudis, et Terviseamet lükkab kindlasõnaliselt ümber peaministri varasemad väited. Kaja Kallas tõi nimelt eile piirangute kehtestamise peamiseks põhjuseks niinimetatud briti viirusetüve kiire leviku, mis pidavat selgitame Eesti nakatumise kiiret kasvu.

Täna aga ütleb Terviseamet, et UK tüvi ei ole mitte kuidagi süüdi selles, et meil koroonaviiruse leviku näitajad riigis nii kõrged on. „UK viirustüve levik ei ole domineeriv ning seda ei saa otseselt seostada haigestumuse kasvuga. Haigestumuse tõus on pigem mõjutatud inimeste käitumisest,” teatas terviseamet.

Meil on tekkinud olukord kus kriisijuhtimise eest riigis vastutava isiku – peaminister Kaja Kallase ja viiruse tõkestamise eest vastutava ametiasutuse – Terviseameti sõnumid lähevad täielikku vastuollu. Kes eksitab avalikkust? Kelle sõnumeid peaksid Eesti inimesed uskuma? Selliste olukordade tekitamine tänases kriisiolukorras on vastutustundetu ning nõrgestab Eesti inimeste usaldust nende isikute ja ametiasutuste vastu, kelle peamine ülesanne on tagada meie turvalisus.

Lugupeetud peaminister, praegu ei ole aeg ettekäänete otsimiseks ja oma seniste eksimuste pisendamises. Praegu tuleb võtta vastutus – algus on olnud konarlik, kuid nüüd on aeg tegudeks. Selle eelduseks on aga Eesti inimeste usaldus ja selge arusaadav kommunikatsioon.