Põhjarannik: Narva uus piiripunkt on ametlikult avatud

20.07.2015Meediakajastus

Narva piiripunkt, mis tegelikult töötab juba möödunud nädalast, avati eile pidulikult kõrgete külaliste osalusel. Avatseremoonial osalesid teiste seas rahandusminister Sven Sester, maksuja tolliameti peadirektor Marek Helm, siseministeeriumi piirivalvepoliitika osakonna juhataja Rando Kruusmaa, politseija piirivalveameti Ida prefektuuri juht Vallo Koppel ja Riigi Kinnisvara ASi juhatuse esimees Jaak Saarniit.

Jaak Saarniit andis Narva piiripunkti ülemale Üllar Kustalale ja Ida tollipunkti juhile Voldemar Linnole üle uue terminali sümboolse võtme.

Piiripunktide arendamine oluline

Venemaalt oli uue piiripunkti avamisele saabunud suur delegatsioon.

“Venemaa poolel on täies hoos ettevalmistused Ivangorodi jalakäijate ja sõiduautode terminali rekonstrueerimiseks ning me loodame, et paari kuu pärast võime taas kokku tulla ja koos nende avamist tähistada,” ütles sõnavõtuga esinenud Venemaa riigi piiriala arendamise agentuuri riigipoliitika ameti juhataja Ljudmilla Lihhatšova.

Siseminister Hanno Pevkur asub praegu Brüsselis, ent edastas oma kommentaari, milles ta märkis, et piiriületamine muutub Narvas nüüd senisest palju kiiremaks ja mugavamaks ning märgatavalt suureneb ka piiripunkti läbilaskevõime. “Narva piiripunkt on üks peamisi teid, mis ühendab Euroopa Liitu ja Venemaad. Uus piiripunkt loob vajalikud eeldused selle regiooni edasiseks arenguks. Narva piiripunkti nüüdisajastamine oli oluline mitte ainult Ida-Virumaale, vaid kogu Eestile,” arvab Pevkur.

Tolliametnikud töötavad silmadega

Maksuja tolliameti peadirektor Marek Helm ütles pärast piiripunktis läbi viidud ekskursiooni, et kindlasti muutub ka võitlus salakaubaveoga nüüdsest tõhusamaks. Ehkki põhimõtteliselt uut tollitehnikat Narva piiripunkti juurde ei tulnud ning kõige suuremaks uuenduseks võib pidada võimsat videojälgimissüsteemi, tuleb tähtsaks pidada töötingimuste paranemist uues piiripunktis.

“Tolliametnik teeb silmadega suurt tööd,” ütles Helm, kes alustas teenistust 1996. aastal Pärnumaal Ikla piiripunktis. “Sa võid ju paigaldada igasugu tehnilised seadmed, ent kui puudub kogenud tolliametnik, siis on kogu raha tuulde visatud.”

Helm lisas, et lähitulevikus saab Narva piiripunktis olema uus röntgenseade veoste kontrollimiseks. Praegune seade on kasutuses 2006. aastast. Võimas röntgenisüsteem on kavas paigaldada ka raudteepiiripunkti.