Postimees.ee: Ligi 1,7 miljonit eurot kulus riigikogulastele hüvitiste maksmiseks (Ülle Harju)

18.04.2023Meediakajastus

Valitsuse ametisse astudes sai hüvitist viimane sats endisi riigikogu liikmeid, kokku kulus mitte tagasi valitud 46 saadikule hüvitiste maksmiseks ligi 1,7 miljonit eurot.

Riigikogu kantselei 19. aprilli käskkirja kohaselt saavad viimastena seoses volituste lõppemisega kuue kuupalga ulatuses hüvitist (kätte ligi 22 000 eurot) Ivi Eenmaa (RE), Hele Everaus (RE), Jüri Jaanson (RE), Jaak Juske (SDE), Toomas Järveoja (RE) ja Ivari Padar (SDE). Kolme kuupalga ulatuses saavad hüvitist (kätte ligi 11 000 eurot) Toomas Jürgenstein (SDE) ja Ülle Rajasalu (RE).

See oli kolmas ja viimane hüvitiste maksmise voor, varem on hüvitised välja makstud esmalt kindlatele väljajääjatele ja seejärel pärast riigikogu liikme kohast loobujate selgumist.

46 hüvitisesaajat olid riigikokku valitud järgmiste erakondade ridades: keskerakond (18) reformierakond (8), Isamaa (8), EKRE (7) ja SDE (5).

Riigikogu liikme staatuse seadus näeb ette, et kui riigikogu liikme volitused lõppevad, makstakse talle ühekordset hüvitist, mille suurus sõltub riigikogu liikmeks oldud ajast. Kui ta oli riigikogu liige vähemalt ühe aasta ega jätka tööd riigikogu uues koosseisus, saab ta hüvitisena kuue kuu ametipalga; kui ta oli riigikogus alla aasta, siis ulatub hüvitise suurus kuni kolme kuu ametipalgani.

2022. aasta aprillist 2023. aasta aprillini oli riigikogu liikme kuupalk 4746,99 eurot (bruto). Hüvitistele kulunud koondsumma on arvestatud koos sotsiaalmaksuga.

1. aprillist 2023 tõusis riigikogu liikmete palk 5406 euroni.

Varem said kuue kuupalga ulatuses hüvitist Merry Aart, Riho Breivel, Peeter Ernits, Uno Kaskpeit, Paul Puustusmaa, Ruuben Kaalep ja Urmas Reitelmann (EKRE), Dmitri Dmitrijev, Kaido Höövelson, Erki Savisaar, Marko Šorin, Natalia Malleus, Aadu Must, Anneli Ott, Siret Kotka, Igor Kravtšenko, Marek Jürgenson, Tarmo Tamm, Martin Repinski, Mailis Reps, Mihhail Korb, Marika Tuus-Laul ja Viktor Vassiljev (KE) ning Mihhail Stalnuhhin (KE, välja visatud). Heiki Hepner, Tarmo Kruusimäe, Mihhail Lotman, Üllar Saaremäe, Raivo E Tamm, Viktoria Ladõnskaja-Kubits ja Sven Sester (Isamaa), Sulev Kannimäe, Marko Torm ja Heiki Kranich (RE) ning Kalvi Kõva ja Indrek Saar (SDE).

Kolme kuupalga ulatuses said hüvitist Taavi Aas (KE) ja Siim-Valmar Kiisler (endine Isamaa, praegune Parempoolsed).