Postimees.ee: Ligi ja Parts võistlevad kõrge eurokoha nimel (Tuuli Koch)

23.07.2015Meediakajastus

Kevadistel võimukõnelustel oli jagamisel ka mitu kõrget ametikohta – lisaks ministripositsioonidele oli juttu võimalikust uuest presidendist, aga ka Euroopa Kontrollikoja Eesti esindajast. Sellele kohale on juba üsna ammu silma peale pannud Isamaa ja Res Publica Liidu (IRL) juhtpoliitik Juhan Parts. Samuti on Postimehe andmetel eurotööst huvitatud praegune haridusminister Jürgen Ligi (Reformierakond).

Kuna võimukõnelustel kokkuleppele ei jõutud, otsustati teema kõrvale tõsta ja tulevikus edasi arutada. Ligi endise rahandusministrina ning Parts kunagise riigikontrolöri ja peaministrina oleksid mõlemad sellele kohale väärikad kandidaadid. Eesti kandidaat Euroopa Kontrollikotta tuleb nimetada hiljemalt novembri keskpaigaks.

Praegusel kontrollikoja liikmel Kersti Kaljulaiul saab tuleval aastal sel tööl täis teine ametiaeg. 2004. aasta maist, mil Eesti euroliiduga ühines, Eestit eurorahade kasutamise kontrollimisel esindanud Kaljulaid kuulus enne seda Isamaaliitu. Nüüd on kuuldavasti Isamaaliidu-aegne seltskond IRLis huvitatud Kaljulaiu naasmisest nende hulka.

Kaljulaid toonitas, et tema ametiaeg lõpeb alles tuleva aasta mai alguses. «Sinna on veel liiga kaua aega selleks, et ma praegu uue töö peale mõtleksin,» vastas ta küsimusele, millised on tema edasised plaanid ning kas need on seotud Eesti või Euroopaga.

Pärides, millist inimest sellele kohale oodatakse, vastas Kaljulaid, et Euroopa leping lubab esitada nii eksperte kui muul moel sobilikke kandidaate. «Ehk valik on väga lai. Kandidaat peab saama Euroopa parlamendi toetuse üsna samamoodi kui Euroopa Komisjoni liikmekandidaat,» selgitas ta, lisades, et selle kohaga kaasneb erinevalt komisjoni kohast märksa väiksem avalikkuse huvi.

Uue kontrollikoja esindaja nime peaks välja pakkuma rahandusminister Sven Sester (IRL). Ei Ligi ega Parts soovinud sel teemal Postimehega vestelda.

Kontrollikoda kontrollib Euroopa Liidu raha korrakohast kasutamist. Järelevalve tulemused esitatakse aastaaruannetes Euroopa Parlamendile, millel on seejärel õigus eelarve täitmisele anda oma heakskiit või jätta see andmata. Euroopa Kontrollikoda on üks kuuest euroliidu institutsioonist, mis asub Luxembourgis.

Euroopa Kontrollikoja tööd juhib kolleegium, kuhu kuulub 28 liiget – üks igast liikmesriigist. Liikmed nimetab kuueks aastaks ametisse Euroopa Liidu Nõukogu. Liikmed valivad seejärel endi seast presidendi, kelle ametiaeg on kolm aastat ja keda saab tagasi valida.