Postimees.ee: Sester lükkas vastutuse Kravtšenko eest Keskerakonna õlule (Meinhard Pulk)

23.05.2021Meediakajastus

Eesti-Valgevene parlamendirühma juht Igor Kravtšenko (KE) tuli täna taas välja Valgevene režiimi suhtes leebe seisukohaga. Rühma asejuhi Sven Sesteri sõnul arutab rühm Kravtšenko sobivust esimeheks.

Eile kaaperdas Valgevene väljamõeldud pommiähvarduse ettekäändel Ateenast Vilniusesse teel olnud lennuki, saatis Ryanairi masina hävitajate toel Minski lennujaama, kus arreteeris opositsioonilise ajakirjaniku Roman Protasevitši.

Valgevene sõprusrühma juht Igor Kravtšenko kommenteeris toimunut nii: «Valgevenes toimuvad poliitilised sündmused tekitavad alati elavat arutelu. Tsiviillennuki maanduma sundimine ei ole rahvusvahelisel tasandil esimene taoline juhtum. Omaltpoolt taunin säärast tegutsemist ükskõik millise riigi puhul. Konfliktide ja operatsioonide puhul tuleb esmajoones tagada, et tavainimeste elud ei oleks ohus ja kannatada ei saaks süütud inimesed. Kindlasti tuleb antud juhtumi puhul viia läbi põhjalik uurimine ja tulemusi peab ka avalikkusega jagama.»

Tegu polnud esimese korraga, mil Kravtšenko seisukohad Valgevene suhtes hämmingut tekitasid. Mullu jättis ta erakorralisel riigikogu istungil ainsana kohalviibijatest avaldamata toetust Valgevene demokraatiale. «Ma arvan, et valgevenelased otsustagu oma elu üle ise,» selgitas ta toona.

Sündmuste järel avaldas aseesimees Sven Sester soovi Kravtšenko rühma juhi kohalt lahti kangutada.

Milline on isamaalase suhtumine praegu? «Kravtšenko sobivust rühma juhina arutame pigem rühma sees. Kindlasti mängib siin olulist rolli Keskerakonna liikmete arvamus, kuna üheksast parlamendirühma liikmest on kuus Keskerakonna fraktsioonist,» märkis Sester. Ta tunnistas, et parlamendirühmal ei ole viimasel ajal aktiivset tegevust olnud ning oma osa on selles olnud koroonakriisil.

Must: on paratamatu, et rühma töö peatub

Keskerakondlasest sõprusrühma liige Aadu Must Postimehele Kravtšenko postitust ei kommenteerinud. Küll aga rääkis ta rühma tulevikust hiljutiste sündmuste tõttu.

«Ühele eile õhtul minu poole pöördunud tegelasele, kes arvas mind milleski süüdi olevat ja nõudis Eesti-Valgevene parlamendirühma kohest laialisaatmist ja kuritegelikuks organisatsiooniks kuulutamist pidin siiski selgitama, et usun jätkuvalt valgevene rahvasse ja nende täisväärtuslikku naasmisse Euroopa demokraatlike riikide sekka,» rääkis ta ja avaldas lootust, et see ei ole enam mägede taga.

Ta kinnitas, et ei hääleta parlamendirühma tegevuse lõpetamise poolt. «Küll aga pean paratamatuseks, et selle tegevus tuleb mõneks ajaks peatada, sest koostöö Valgevene diktatuurirežiimiga ei ole võimalik.»

Eilsetest uudistest oli Must masendunud ning hindas toimunut piraatluseks ja riiklikuks terrorismiks. «Mul oli hea meel, et meie poliitikute ja parlamendi arusaamised Valgevene režiimi terrorirünnakust formeerusid operatiivselt Eesti, Läti, Leedu, Suurbritannia, Iirimaa, Saksamaa, Poola, Tšehhi ja Ameerika Ühendriikide parlamentide väliskomisjoni esimeeste ühisavalduseks. See avaldus oli õigeaegne ja vajalik,» lisas ta.

Paar tundi pärast Kravtšenko postitust tuli parlamendirühm välja ühisavaldusega, kus mõistis Valgevene võimude käitumise hukka. Avaldusel oli ka Kravtšenko allkiri.

Eesti-Valgevene parlamendirühma avaldus

Riigikogu Eesti-Valgevene parlamendirühm mõistab hukka Valgevene võimude järjekordse inimõiguste rikkumise aktsiooni, mille käigus sunniti eile, 23. mail Minskis maanduma Ryanairi lennukit, mis oli vahepeatusteta teel Ateenast Vilniusse, ning sellele järgnenud opositsioonipoliitiku Raman Pratasevitši lennujaamas kinnipidamise. Samuti taunime Raman Pratasevitši abikaasa kinnipidamist Valgevenes.

Eesti-Valgevene parlamendirühm on selgelt seisukohal, et Lukašenka režiim on taas kord ignoreerinud rahvusvahelist õigust ja ajakirjandusvabadust ning kasutades äärmuslikke meetmeteid, jätkab opositsioonihäälte vaigistamist. Valgevene võimude käitumist ei saa tolereerida.

Pöördume Eesti Vabariigi Valitsuse poole palvega anda selge seisukoht ja signaal eelseisval Euroopa Ülemkogul võimalike sanktsioonide rakendamise osas Valgevene režiimi vastu. Samuti kutsume üles kõiki vabasid ja demokraatlikke riike selgelt välja ütlema oma seisukohad Valgevene võimude tegude taunimiseks ning kehtestama võimalikud sanktsioonid sellise tegevuse hukkamõistmiseks.

Avaldusele on alla kirjutanud Igor Kravtšenko, Sven Sester, Dmitri Dmitrijev, Maria Jufereva-Skuratovski, Mihhail Korb, Siret Kotka, Kalvi Kõva, Aadu Must ja Paul Puustusmaa.

Valgevene demokraatia toetusrühma avaldus

Lukašenka ebaseaduslik režiim on toime pannud veel ühe kuriteo, seekord rahvusvahelises mastaabis, seades ohtu kümnete Ateena-Vilniuse lennu reisijate elud. Ajakirjanik Raman Protasevitši ebaseaduslikuks arreteerimiseks tehti valeteade lõhkeainete kohta lennuki pardal (mis on juba kuritegu) ning hirmutamiseks saatis lendu Valgevene õhujõudude MiG29. Valgevene ametlike allikate teatel tehti kõik need toimingud Valgevene ebaseadusliku presidendi otsesel korraldusel ja kontrolli all. Asi pole enam sõna- ja ajakirjandusvabaduse rikkumises, vaid õhupiraatluses.

Seda kuritegu ei tohiks jätta ilma piisava vastuseta. Valgevene õhuruumi ei saa enam pidada rahvusvaheliste lennufirmade jaoks ohutuks. Sanktsioone tuleks rakendada ka Valgevene lennuettevõtete, eeskätt Belavia suhtes, mis tuleks vähemalt rahvusvahelisest Codeshare lepingust välja jätta. Samuti tekitab küsimusi Ryanairi tegevus, mis vastutab ka Raman Protasevitši saatuse eest.

Riigikogu Valgevene poliitvangide ja demokraatia toetusrühm esitab Eesti välisministeeriumile avalduse vastavate algatustega esinemiseks ning ÜRO Julgeolekunõukogus selle küsimuse tõstatamiseks.