Postimees: Mõttekoda
27.07.2022MeediakajastusEIKI NESTOR
volikogu ja juhatuse liige
Loodetavasti algavad augustis Eesti Tööandjate Keskliidu ja Eesti Ametiühingute Keskliidu vahel läbirääkimised alampalga suuruse osas. Eestis on olnud heaks tavaks, et valitsus tunnustab tööturu partnerite poolt kokku lepitud alampalga määra. Usume, et seda teeb ka võimul olev valitsus. Loodame, et need läbirääkimised on edukad ja alampalk uuel aastal kerkib. Valitsusliidu kokkupanemise kõnelustel oli aga selle suurust võimatu ette ennustada, sest miinimumpalga küsimus on ametiühingute ja tööandjate kokkuleppe teema. toetavad nii alampalga kui tulumaksuvaba miinimumi tõusu.
MARKO KAASIK
erakonna Eestimaa Rohelised esimees
Tervitame alampalga tõusu 700 euroni kuus. Ka tulumaksuvaba miinimum peab tõusma. Endiste idabloki maade hulgas kõrgema SKTga (26 400 eurot inimese kohta 2021. aastal) riigina oleme üks suurema ebavõrdsusega maid Euroopa Liidus. Näiteks Eestist veidi vaesemas Portugalis (SKT 25 100 eurot/inimene) on miinimumpalk 822 eurot. Praegu on meie alampalk (654 eurot) isegi natuke väiksem kui tunduvalt vaesemas (SKT 16 700 eurot/inimene) Poolas.
Meil on ressursse, millega korvata maksulaekumise vähenemine, samas ebavõrdsust vähendades. Inimlikult vastuvõetav ei ole ju olukord, et palgad on maksustatud sotsiaal- ja tulumaksuga, aga kui tahes suured dividenditulud ainult tulumaksuga sama määra alusel – see on sisuliselt regressiivne maksusüsteem (suuremalt tulult vähem makse). Suure omanikutulu saajate summaarset maksukoormust tuleb kindlasti tõsta!
Miinimumpalga tõus stimuleerib ettevõtjaid soetama täiuslikumat tehnikat ja rohkem automatiseerima tootmist, tõstes tööviljakust. Nii läheneme tegelikus elus kiiremini põhja- ja läänenaabritele, kelle SKT inimese kohta on praegu veel üle kahe korra kõrgem.
riigikogu liige (Isamaa)
2017. aastal ellu viidud tulumaksureform vähendas ligi 80 protsendi inimeste maksukoormust. Ametisse astunud valitsus on kokku leppinud, et 2023. aastal tõuseb tulumaksuvaba miinimum 500 eurolt 654 eurole, mis on tänane miinimumpalk. Seega oleks tulu miinimumpalga ulatuses maksuvaba. Hea uudis on seegi, et tuleval aastal vabastatakse keskmine vanaduspension tulumaksust. Isamaa seisukoht on alati olnud, et maksumäärad ei tohi olla inimestele üle jõu käivad, ning arvestades praegust kõrget inflatsioonimäära ja energiakriisi tuleb astuda samme, et inimeste maksukoormust leevendada.
Mis puudutab alampalga tõusu, siis see on viimase nelja aasta jooksul tõusnud 154 euro võrra. See ei ole aga riigi otsus, vaid tööandjate ja töövõtjate vaheline kokkulepe, mis sünnib läbirääkimiste käigus, ning seni on selline läbirääkimiste formaat toonud kaasa kokkulepped, mis arvestavad nii töötajate soovide kui ka ettevõtete reaalse võimekusega. Riik ei tohiks siinkohal sekkuda.
TANEL KIIK
aseesimees
Eesti
Vastavalt töölepinguseadusele lähtub valitsus töötasu alammäära kehtestamisel tööandjate keskliidu ja ametiühingute keskliidu vahel sõlmitud kollektiivlepingust. Seega on alampalga tõstmiseks vaja saavutada kokkulepe tööturu osapoolte vahel. Arvestades euroala kiireimat hinnatõusu ja ees ootavat rasket kütteperioodi, peab alampalk hiljemalt uuel aastal oluliselt üle 700 euro tõusma. Kui ametiühingud ja tööandjad jõuavad kokkuleppele töötasu alammäära erakorralises tõstmises veel sel aastal, siis toetab seda kindlasti.