Postimees: Spordirahvas läks Sõõrumaad valides kindla peale (Ville Arike)
08.06.2020MeediakajastusKui neli aastat tagasi alistas Urmas Sõõrumaa Eesti Olümpiakomitee (EOK) presidendiks saades otsustavas hääletusvoorus Jüri Ratase korvpallimängu viimase sekundi viske skooriga 61:60, siis eile seilas ta Tõnu Tõniste vastu tugevas pärituules ja võttis seljavõidu tulemusega 83:38. Üllatust ei sündinud.
«Lootsin südamest, et võibolla juhtub väike ime, tõstsin oma kõnes esile väärtuste teema. Urmas oli täiskogu liikmetele võib-olla kindlam valik,» mõtiskles Tõniste. Kui neljal eelmisel aastal tegutses ta Sõõrumaa meeskonnas koos Jüri Tammega, siis nüüd ta seal ei jätka. Uuteks asepresidentideks valiti kergejõustikuliitu juhtiv Erich Teigamägi 106 ja põline spordijuht Toomas Tõnise 105 poolthäälega.
Täitevkomitee liikmeid lahutas üle 30 hääle
Huvitavamaid tulemusi pakkus Sõõrumaa esitatud täitevkomitee liikmete hääletus. Kõik pakutud inimesed osutusid lõpuks valituks, kuid hääli anti neile väga erinev arv: 76st 109ni. Rahva lemmikud olid Allar Levandi 109, Kristjan Port 108 ja Mihhail Kõlvart 107 häälega.
Skaala alumisse otsa jäid aga Helle-Moonika Helme 76, Jaanus Karilaid ja Oliver Kruuda 85, Sven Sester 87 ja Helir-Valdor Seeder 88 häälega. Ülejäänud said 90 häält või rohkem.
Nagu juba sellest osalisestki loetelust näha, leiab Sõõrumaa uuest meeskonnast arvukalt poliitikuid.
Lausa nõnda arvukalt, et Tõniste kasutas selle iseloomustamiseks sõna «hirmutav». Sõõrumaa selgitas Postimehele oma valikut.
«EOK täitevkomitee saab kujundada spordipoliitikat ja selle maastikku. Kas, kus ja millisel määral realiseerub aasta tähtsaim seadus ehk riigieelarve, sellest sõltume ju väga palju. Nimetame seda täitevkomitee sidusgrupiks. Et algatatud programmid jõuaks lõpuks ka valitsuse lauale ja riigikogus «ärakoputamisele», on vaja teada, millistes koridorides käia,» ütles Sõõrumaa.
Tõniste lisas: «Nägin neid nimesid juba 18. märtsil, kui esitleti võimalikke meeskondi. Poliitikute arv on natuke liiga suur ja see natuke hirmutab ka. Täitevkomitee on tööorgan ja näis, kui sügavuti poliitikud on spordi probleemidesse valmis kaevuma. Aga Urmas lubas kõik tööle panna, nii et usaldame presidenti.» Endine tipp-purjetaja lisas, et rahvusvaheline olümpiakomitee (ROK) ei pruugi nõnda politiseeritud täitevkomitee peale hea pilguga vaadata.
Sõõrumaa rääkis tervisest ja rahast
Enne hääletamist täiskogule kõnet pidades rääkis Sõõrumaa põhiliselt liikumisharrastusest, tervisest ja rahast. «16 protsenti lastest liigub piisavalt, 25 protsendil on vaimse tervise häired, Eesti inimeste haigustevaba elu lõpeb keskmiselt 55-aastaselt. Soomes lõpeb see 66-, Rootsis ja Norras 70-aastaselt. Minu plaan on viia sport ja liikumine riigi strateegia «Eesti 2035» lahutamatuks osaks,» ütles Sõõrumaa.
Tippspordis on eesmärk viia Team Estonia eelarve 2028. aastaks 15-20 miljoni euroni ning saavutada kümne aasta pärast olukord, kus igal aastal oleks riigis praeguse 200 miljoni euro suuruse «spordikäibe» asemel see arv 100 miljonit eurot suurem.
Ta rääkis ka, et valimispäevaeelse öö uni polnud kõige pikem. Kui rahuliku südamega ta Kadrioru staadionile saabus? «Põhimõtteliselt rahuliku südamega. Materjalide ettevalmistamine, programmi läbivaatamine, ümbertegemine, täitevkomitee võimalike liikmetega läbi rääkimine – kõik see võttis aega ja tähelepanu. See pole ainult inimeste, vaid ka spordiringkondadega rääkimine,» vastas Sõõrumaa.
Uue ametiaja esimese tegevusena soovib ta võimalikult kiirelt kutsuda kokku täitevkomitee, vaadata, milline on igaühe roll ja võimalused. «Aeg ei anna oodata. On kriisist väljatuleku aeg. Kogu maailm räägib tervisest – seda rauda tuleb taguda, et inimesed hakkaks peale tervisest rääkimise ka tervisest mõtlema. Et tervis ei ole arst, haigused, tabletid. Tervis on elujõud, vitaalsus, rahulolu – natuke teised asjad.
Tuleb hakata komisjone komplekteerima ja tööle lükkama. Esimeses järjekorras on tippsport, sest aasta pärast toimuvad olümpiamängud, jälle on vaja seada eesmärgid ja leida rahalised vahendid. Loomulikult ka taristukomisjon, sest riik on valmis Euroopast infrastruktuuri tarvis saama täiendavaid rahalisi vahendeid ja sinna sisse peab kindlasti kuuluma spordi infrastruktuur.»
Treeneritel läheb paremini, aga pikk tee ootab ees
Nii Sõõrumaa, Tõniste kui ka kogu spordirahvas rõhutas enne valimisi väga palju treenerite teemat. Jätkava presidendi sõnul jääb see üheks tähtsamaks. «Treenerite – mitte küll kõigi – staatus peaks olema võrdsustatud õpetajate omaga. Eelkõige kehtib see treenerite kohta, kes tegelevad lastega. Nad peaksidki olema pedagoogid. Päris tipptasemel treenerite seas on ka taktikuid, strateege, psühholooge.
Käisin välja ka mõtte, et jätkusuutlikkuse tagamiseks vajab Eesti vähemalt 200 uut treenerit aastas. Selle teostumine tähendaks päris korraliku kolledži käivitumist.»
Aastaid on räägitud, et treenerite kui pedagoogide palgad peaks võrdsustuma õpetajate omaga. Sõõrumaa rõhutas taas, et pikemas perspektiivis peab see juhtuma. Samas lisas ta: «Treeneritest võib rääkida iga valimise eel või järel, aga nii hästi, kui treeneritel on läinud viimase nelja aasta jooksul, pole väga tükk aega olnud. Et treenerite palgad on oluliselt tõusnud, läinud oluliselt ametlikumaks, on ka üks põhjus, miks me kannatasime kriisiajal suhteliselt vähe. Sest treenerid olid nõndanimetatud abikõlblikud. Aga pikk tee on veel minna.»
EOK täitevkomitee
• President: Urmas Sõõrumaa
• Täitevkomitee liikmed:
Helle-Moonika Helme, Remo Holsmer, Jaanus Karilaid, Oliver Kruuda, Mihhail Kõlvart, Allar Levandi, Lauri Luik, Hanno Pevkur, Kristjan Port, Raivo Rand, Anne Rei, Indrek Saar, Helir-Valdor Seeder, Sven Sester.