Teeme inimestest oma kogumispensioni tegelikud peremehed

03.11.2018Arvamus
Teeme inimestest oma kogumispensioni tegelikud peremehed

Kommenteerides olukorda, kus inimene võib ise võtta vastu otsuseid jätkates tänase pensionisambaga, investeerides läbi personaalse investeerimiskonto, kasutades võlgadest väljatulekuks või ka näiteks haiguse raviks võetud kõrge intressiga laenu tagasimaksmiseks pensionisambasse kogunenud vahendeid, ütles Isamaa majandusprogrammi koostamist vedav Sven Sester, et riik ei tohi inimeste eest selliseid otsuseid teha.

“Ma ei ole nõus sotside esindaja Eiki Nestoriga, kes arvab teadvat paremini, mida inimene oma rahaga teha võib. See raha ei ole riigi, vaid on inimese oma,” ütles Sester ja küsis, kas parem oleks see, kui sundpensionifondis madala tootlusega raha hoidev inimene maksab samal ajal võetud laenude eest fonditootlusest palju kõrgemat intressi või jätaks vajaliku ravi tegemata.

“Terve mõistus ütleb, et inimesel peab olema õigus oma raha üle otsustada,” ütles Sester ja rõhutas, et see kui inimestel on võimalik investeerimisel valida rohkemate varaklasside ja investeerimisfondide vahel soodustab kindlasti säästmist ja pensionivara kasvu tulevikus. Sester lisas, et kuna uue süsteemiga saaksid taas liituda ka need, kes eelmisel korral otsustasid liitumisest loobuda, sest süsteem oli neile ebasoodne, võib  pensionipõlveks raha kogujate arv hoopis kasvada.

„Minult küsiti, et mis siis juhtuks, kui teoreetiliselt kõik inimesed võtaksid teisest sambast oma raha välja,“ rääkis Sester ja lisas: „ Siis juhtuks see, et koheselt oleks sotsiaalmaks Eesti riigis langenud tervelt 4% ning see raha oleks inimeste käsutada ja kasutada.“

Seda, et kõik inimesed kogutud raha välja võtavad ja ära raiskavad, peab Sester vähetõenäoliseks. “Inimesed üldiselt teavad, et tuleviku pension jääb ilma säästudeta pisikeseks. Kriitikud pole märganud ka seda, et pensionisääste investeerimiskontolt väljavõttes tuleb tasuda 20% tulumaksu, sest pensionisambasse kogutud summadest on inimene saanud maksustatavast tulust maha arvata,” ütles Sester ja lisas, et see kindlasti vähendab huvi säästud lihtsalt ära tarbida. ”

Isamaa erakond tuli välja ideega muuta kogumispensioni fondid vabatahtlikuks. Ettepaneku kohaselt oleks inimestel võimalik jätkata nii tänase süsteemiga, aga soovi korral suunata raha pensionifondidest oma isiklikule investeerimiskontole või see üldse välja võtta, tasudes tulumaksu.