Vooremaa: Valitsus lõpetas sisulised läbirääkimised eelarve üle

21.09.2015Meediakajastus

Valitsus leppis reedesel kabinetinõupidamisel sisuliselt kokku järgmise aasta eelarves, mille plaanib esitada riigikogule kuu lõpus. Eelarve maht on suurusjärgus 8,9 miljardit eurot. “Lõpetasime reedel sisuliselt läbirääkimised, kabinet on jõudnud üksmeelele. Formaalselt võtame selle vastu põhiistungil neljapäeval, on vaja teha veel pisikesi formaalseid täpsustusi, mille rahandusministeerium sisse viib,” ütles rahandusminister Sven Sester.

Enamik eelarvest, ligikaudu 40 protsenti läheb sotsiaalvaldkonda. Nagu varem plaanitud, on suuremad lisanduvad kulud riiklikku pensionisummasse 88,9,5 miljoni euro võrra, ravikindlustus suureneb 51,8 miljoni võrra ja kaitsekulud 37,1 miljoni võrra. “Oleme vastu võtnud poliitilise otsuse, et suuname kaitsekulutusteks isegi enam kui kaks protsenti, eriti seoses sellega, mis puudutab liitlaste kohalolekut. Meie jaoks on mõistagi prioriteedid ka madalapalgaliste toimetulek ja tulumaksutagastus ning sotsiaalvaldkond,” rääkis Sester.

Keskvalitsuse töötajate arvu vähendab valitsus 750 inimese võrra vastavalt eelnevale kavale, hoides seeläbi kokku 13 miljonit eurot. “Selle arvelt valisime välja neli prioriteetset valdkonda – soltsiaalvaldkond, haridus, sisejulgeolek ja kultuur -, kus tuleb palgakasv neli protsenti,” ütles minister.

Hoonetesse investeerib riik ligikaudu 75 miljonit. Peamiselt jätkatakse ehitus- ja remondiprojektidega varasemate kokkulepete alusel, näiteks rahastatakse nukuteatri hoone juurdeehitust.

Samuti otsustas valitsus rahastada Vändra ja Vastseliina komando, Lennusadama administratiivhoone ja Moskva saatkonna hoone ehitamist. Lisaks otsustati finantseerida Lilleküla staadioni juurdeehitust ja toetada Pärnu staadioni renoveerimist.

Sesteri sõnul otsustati eraldada täiendavaid lisamakseid ka põllumajandussektorile kokku 7,6 miljoni euro mahus, sellest 3 miljonit sel ja 4,6 miljonit järgmisel aastal.