15 tundi Sveniga Riigikogus
Autor: Rain Veetõusme
Siit leiad Sa ühe Sveni tööpäeva 2007 aasta alguses – antud juhul esmaspäev – ülevaate vabas vormis kirjutatuna. Nimelt Rain Veetõusme saatis Sveni kogu päeva jooksul “varjuna”.
Kord sattusin seltskonnas kuulama seisukohta, et riigikogu liikmed saavad asjata palka ega tee üldse tööd. Uurides tuttavalt, kes selle seisukoha avaldas, kui palju tal on ülevaadet riigikogu liikme tööpäevast, selgus, et tegelikult oli järeldus tehtud riigikogu saalis toimuva põhjal.
Uurisin siis Sven Sesterilt, kui tihe tegelikult ühe riigikogu liikme tööpäev on ja Sven pakkus välja, et võimalusel võiksin ühe tööpäeva temaga kõikjal kaasas käia. Järgnevalt tulebki juttu sellest, milline on riigikogu liikme tavaline tööpäev.
Pühapäeva õhtul helistab Sven vahetult peale Aktuaalse Kaamera uudiseid ja palub mul juba hommikul pool kaheksa valmis olla. Ka hommikul esimene kõne tuleb Svenilt, kui ta kell 7 varajast starti meelde tuletab. Kuna sellel päeval on meil kõikjal üks tee, jääb minu auto koju ja Sven võtab mind koduukselt peale. Olles ise veel une meelevallas, uurin, et mis põhjusel päev nii vara hakkab. Selgub, et seoses valimistega tuleb valimisteemalised tööd tehtud saada enne kui ametlik tööpäev riigikogus algab.
8.00-9.00 Sveni kampaaniameeskonna kokkusaamine Toompeal
Sveni kabinetis istub laua ümber hulk tegusaid inimesi. Kuna aega vähe, arutatakse kiiresti läbi valimiskampaania hetkeolukord ja eelseisva nädala olulisemad ülesanded. Üheskoos täidetakse Sveni nädala kalendris pea kõik seni tühjana püsinud lahtrid.
Katsun teiste varahommikust energiatulva ära kasutada ja eneselegi eluvaimu sisse puhuda. Natuke enne üheksat hakkan juba toimuvat tajuma.
9.00-11.00 Isamaa ja Res Publica Liidu fraktsiooni koosolek Toompeal
Algab riigikogu tööpäev. Umbes kolmekümne riigikogu saadiku ja kümnekonna fraktsiooni ametniku ühisel jõul vaadatakse läbi Riigikogu suure saali päevakord, komisjonide tegevus ja planeeritavad eelnõud.
Kuna teemad on äärmiselt erinevad, küsin Svenilt, et kas ühtviisi tuleb teada kõiki valdkondi. Sven seletab, et lõpuks kindlasti. „Esmalt muidugi töötavad materjalid läbi need saadikud, kes valdkonda paremini tunnevad ja seejärel tutvustavad küsimusi ka teistele. See säästab oluliselt aega, sest korraga võib menetluses olla sadu eelnõusid,” täpsustab Sven.
Majanduskomisjoni aseesimehena annab tema seekord ülevaate oma valdkonnast, peatudes pikemalt reklaamiseadusel ja elektrituru seadusel ning neisse eelnõudesse tehtud muudatusettepanekutel. Tekkinud arutelus teeb fraktsioon ettepaneku nihutada reklaamiseaduses alkoholi reklaami televisioonis lubamise kellaaega hilisemaks.
Kaks tundi täituvad tiheda ja keerulise aruteluga. Tempo on tohutu.
11.00-12.30 Riigikogu Majanduskomisjoni koosolek Toompeal
Sven tuiskab fraktsiooni koosolekult otse sinna, et erakonna ettepanekud sealgi läbi arutada. Mina olen oma plaanide tõttu sunnitud selle koosoleku vahele jätma.
12.30-13.30 Telefonikõned, emailid, kommentaaride andmine – Toompeal
Istume Sveni kabinetis ja vahetame üksikuid lauseid. Sven on enamjaolt keskendunud e-kirjadele vastamisele ning aeg-ajalt haarab ka telefoni helistajatega suhtlemiseks. Teiste seas helistab kaks ajakirjanikku ning Sven annab kommentaari nii elektrituru seadusele kui Eesti-Vene majandussuhetele.
13.30-14.00 Lõunapaus Riigikogu kohvikus
Arvuti jääb kabinetti, kuid telefon tuleb kohvikusse kaasa. Kiiret lõunat saadavad pidevad telefonikõned. Helistajate seas on nii kolleege kui valijaid. Jooksvalt leiab Sven nende kõigiga kohtumiseks aega.
14.00-15.00 Euroopa Liidu Asjade komisjoni koosolek
Koosolek jääb ära. Sveni sõnul oli sellest komisjoniliikmeid varasemalt teavitatud ja selle aja planeeris ta Isamaa ja Res Publica Liidu fraktsiooni majandus- ja rahandustöörühma koosolekuks.
Toompeal erinevate koosolekute vahel liikumine ei kuluta oluliselt aega. Maja on küll suur, kuid kogenud riigikogulasel eksimist karta ei ole. Viimast ei saa öelda aga minu kohta, seega katsun Svenil sabas püsida. Nii majanduse kui rahanduse alal ei ole tavainimesel lihtne räägitavat mõista. Sven katsub mulle mõningaid punkte seletada, kuid töö tempo tõttu peab ta eelkõige koosolekul räägitavale keskenduma.
15.00-15.30 Riigikogu istung
Riigikogu saali pääsevad üksnes saadikud ja saali sekretärid. Siirdun saali rõdule, kus istungit saavad jälgida ajakirjanikud ja ülejäänud huvilised. Esmaspäevane istung ei ole väga pikk. Eelnõusid ei arutata ja läbi vaadatakse üksnes nädala päevakord. Pärast istungit jõuame Sveniga koridoris jalutades mõne sõna juttu puhuda. Sven nendib, et vahepeal muutusid riigikogu istungid üldse väga lühikeseks. „Valitsuses oli töö ilmselt täielikult seiskunud. Eelnõusid riigikokku edasi ei saadetud ja päevakorrad muutusid väga hõredaks. Nüüd valimiste eel pingutavad valitsuse liikmed rohkem ja üritavad veel viimasel tunnil näidata kui kõvasti nad tööd on teinud,” pajatab Sven hetk enne kui siseneme tema kabinetti kus juba ootavad kohtumisele tulnud valijad.
15.30-17.00 Valijatega kohtumine Toompeal
Kuna Sven avaldab pidevalt valijatega kohtumise kuulutusi linnaosalehtedes, on järgnevad poolteist tundi tihedalt täis elulisi probleeme. Ühel valijal on probleem maade tagastamisega Tallinna lähedal, teisel valijal on mure Lasnamäel bussipeatusega, kolmas tahab rääkida sellest, et korteriühistu juhatus varastab pidevalt raha.
Sven tundub igale probleemile lahendust teadvat. Maade tagastamisel visandab ta kiiresti olukorra juriidilise lahenduse, bussipeatuse probleemi edastab sealsamas telefonitsi Tallinna linnavolikogu Isamaa ja Res Publica Liidu fraktsiooni nõunikule ning ühistu puhul soovitab esmalt valida ühistule uus juhatus ja seejärel läbi viia revisjon. Kui siis selgub, et raha tõesti kadunud on, tuleks aga politseile avaldus teha.
17.00-18.00 Sven kirjutab artiklit
Oleme Toompeal olnud juba üheksa tundi. Sven ulatab mulle kosutava veepudeli ja soovitab asuda artiklit kirjutama. Temalgi kulub järgmine tund kirjatööle. Mina teen esimesi märkmeid päeva kokkuvõttest, Sven aga kirjutab artikli majanduskasvust ja euro kasutuselevõtust. Nagu päeva jooksul juba selgeks saanud, ei anna telefon talle ka neil hetkedel rahu ning jooksvalt tuleb tegeleda mitmete teiste probleemidega. Teiste seas helistab Sveni elukaaslane, kes uurib millal Sven koju jõuab. Vastusest järeldan, et ka minul tuleb veel pikk õhtu.
18.00-21.45 Bridz Rahvusraamatukogu kohvikus
Pärast päevatööd leiab Sven natuke aega ka hobile. Olles aastaid tegelenud bridziga, ei jäta Sven võimalusel vahele ühtegi esmaspäeva õhtut, mil mängitakse klubiturniiri. 80 mängija vahel liikudes meenub, et Sven on sellel alal pälvinud ka eesti meistri tiitli ja osalenud Eesti koondise koosseisus olümpialgi.
Turniir läbi, sean vaimu lõpuks kojuminekuks valmis. Nagu selgub, asjata.
21.45-22.30 Veelkord Toompeale
Sven tõdeb, et ei saanud oma artiklit enne piisavalt korrektseks ja et mitte tänaseid tegemisi homse varna panna, tuleks see valmis saada. Minagi kasutan aega artikli kirjutamiseks.
22.30 Koju
Seekord siis läks 15 tundi jutti. Sven aga ei näi veel väsinud olevat. Siiski tõdeb ka tema, et on aeg väike unepaus teha, sest ega teisipäev kergem tule.